Narzędzia ogrodnicze, drobne sprzęty, niektóre dziecięce zabawki mają to do siebie, że łatwo się brudzą. Stąd niepraktycznym wydaje się przechowywanie ich w domu. Znacznie lepiej sprawdzi się ogrodowy domek narzędziowy. Sprawdzamy, jakie modele są dostępne na rynku i czym się charakteryzują.
Domki drewniane
Najbardziej popularny rodzaj domków ogrodowych. Z pewnością na fakt wpływa ich estetyczny wygląd, łatwość montażu i duża uniwersalność. Domek drewniany nie wymaga fundamentów ani wylewki betonowej, można postawić go na betonowych blokach, tzw. trelinkach. Łatwo dokonać w nim modyfikacji, montując dodatkowe drewniane półki bądź zintegrowane ze ścianą meble.
Za minus trzeba uznać konieczność okresowej konserwacji domku. Drewno jest materiałem stosunkowo nietrwałym i nieodpornym na działanie czynników atmosferycznych, dlatego, aby domek dobrze pełnił swoją funkcję, trzeba o niego dbać.
Domki blaszane
Wydają się trwalsze i mniej wymagające niż domki drewniane, jednak nie można zapominać, że metal narażony jest na korozję. Właśnie dlatego blaszane domki narzędziowe można ustawiać jedynie na odpowiednio przygotowanym podłożu – wylewce betonowej płytach betonowych bądź kostce brukowej. Domki blaszane są stosunkowo tanie i niewymagające dodatkowych zabiegów konserwujących. Niestety jeśli zdecydujemy się na najtańsze modele na rynku wygląd może pozostawić wiele do życzenia. Warto rozeznać się w modelach na rynku, są też takie, które posiadają kolor oraz fakturę drewna co świetnie współgra z ogrodem oraz wygląda bardzo estetycznie.
Zdjęcie takiej wersji metalowego domku poniżej:
Domek plastikowy
Wbrew pozorom nie jest to powiększona wersja domku dla lalek. Domki plastikowe są bardzo stabilne i funkcjonalne pod warunkiem, że wybierzemy model najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. W plastikowym domku trudno dokonać jakichkolwiek przeróbek. Dodatkowa półka czy haczyk mogą być sporym wyzwaniem, a przy braku umiejętności mogą naruszyć konstrukcję domku.
Domki plastikowe potrafią wiernie imitować drewniane, jednak nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Choćby z tego względu warto spojrzeć na nie przychylnym okiem.
Domek winylowy
Niekwestionowaną zaletą winylu jest jego ognioodporność. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy domek ma stanąć w ogródku działkowym, którego nie odwiedzamy codziennie. Ponadto domki z winylu są odporne na niesprzyjające czynniki atmosferyczne (deszcz, śnieg, grad), są też odporne na promieniowanie UV. Dla lepszej stabilności część konstrukcji często jest wzmacniana elementami metalowymi. Dotyczy to zwłaszcza konstrukcji dachu.
Domek z poliwęglanu
Wizualnie przypomina nieco bardziej nowoczesny domek plastikowy, ale pod praktycznie każdym względem bije go na głowę. Poliwęglan to lekki i bardzo wytrzymały materiał, odporny między innymi na gradobicie. Choćby z tego względu warto postawić na domek narzędziowy z poliwęglanu. Ponadto poliwęglan jest odporny na zarysowania, nawet bardzo nieostrożne wrzucanie do domku ostrych narzędzi (grabie, łopata, motyka) nie zaszkodzi jego ścianom. Ciekawym rozwiązaniem są domki poliwęglanowe z przezroczystymi dachami. Estetyczne rozwiązanie idzie w parze z wygodą. W takim domku nie potrzebujemy dodatkowego oświetlenia w ciągu dnia.
Domek nie wymaga żadnych zabiegów konserwujących, a jego mycie przebiega całkowicie bezproblemowo.
Wybierając domek narzędziowy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co będziemy w nim przechowywać (tylko narzędzia, czy np. rowery i kosiarkę, które zajmują dużo miejsca), jaka powierzchnia będzie najlepsza, czy potrzebne nam okno oraz dodatkowe miejsce na składowanie drzewa. Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, warto kupić nieco większy i lepiej wyposażony domek niż pierwotnie założone potrzeby.
Więcej zdjęć domków narzędziowych z ogrodosfera.pl dostępnych jest na stornie sklepu.